Mert az instant kényelmi termékek, mint a „zacskós levesek”, alapok, kockák nem mumusok! Kis helyen elférnek, és egyszerűen és gyorsan finom fogásokat készíthetsz belőlük, és az egyetlen trükk az egészben az egyik legősibb és legkímélőbb tartósítási eljárás, a szárítás.
Szárítás során az élelmiszerek víztartalmát csökkentik, így megakadályozva a kártevő mikroorganizmusok szaporodását és az enzimek természetes tevékenységét. Hiszen minél kevesebb vizet tartalmaznak az élelmiszerek, annál kevésbé romlékonyak.
Erre már őseink is rájöttek, így vált hagyománnyá a zöldségek, gyümölcsök és fűszernövények szárítása is. Gondolj csak a híresen ízletes mediterrán szárított paradicsomra vagy a süteményekhez gyakran használt szárított gyümölcsökre, amik tartósítószer hozzáadása nélkül is hosszú ideig megőrzik minőségüket. Ezeket a szárított finomságokat akár te magad is elkészítheted, elég hozzá egy kis meleg és napsütés, na meg persze türelem.
Ha eddig nem próbáltál házilag szárítani akkor érdemes szárított paradicsomot készíteni, hogy lásd milyen egyszerű is ez!
Ha pedig még egyszerűbbé szeretnéd tenni az otthoni szárítást, akár érdemes lehet beruháznod egy jó minőségű házi aszaló- és szárítóberendezésre.
A szárított zöldségeket tartalmazó kész levesporok, alapok és egyéb konyhai termékek készítése hasonló eljárás, mint a gyümölcsök aszalása, a zöldfűszerek szárítása. A szárítás természetes velejárója, hogy az alapanyagok térfogata és súlya is csökken. Így fordulhat elő, hogy akár 4 adag leves hozzávalói elférnek egy kis tasakban.
A jó minőségű szárított termékek - mint a Maggi levesek és alapok - vízzel érintkezve gyorsan felveszik azt a folyadékmennyiséget, amelyet az élelmiszer friss állapotban tartalmazott volna. Visszanyerik az eredetihez hasonló állományukat, alakjukat. A szárításos eljárásnak köszönhetően nem tartalmaznak hozzáadott tartósítószert, viszont villámgyorsan finom fogásokat készíthetsz belőlük.
Gyakran esünk abba, a hibába, hogy a félkész ételek vitamin és tápanyagtartalmát a friss kerti zöldségéhez hasonlítjuk. A friss zöldségek fogyasztása elengedhetetlen a kiegyensúlyozott táplálkozásban, de nem szabad elfelejteni, hogy a vitaminok, különösen a C-vitamin, érzékenyen reagálnak a hőre, így a finom házi húsleves betétzöldségei főzés során ugyanúgy veszítenek vitamintartalmukból, mint a befőttek vagy a szárított élelmiszerek.
A zöldségek és a gyümölcsök a vitaminok mellett azonban olyan fontos ásványi anyagokat, egyéb tápanyagokat is tartalmaznak, melyek nem olyan érzékenyek a szárításra. Így az ásványi anyag csökkenés csak 5-20% körüli lesz a folyamat végére. Egyes tápanyagok hasznosulásának pedig kifejezetten jót tesz a feldolgozás.
A MAGGI kocka, és ezzel később az instant termékek létrejötte az ipari forradalomnak és a nők foglalkoztatásának köszönhető. Julius Maggi ugyanis felismerte, hogy a dolgozó nőknek nincs ideje órákat a konyhában sürögni-forogni, ezért olyan minőségi élelmiszert akart készíteni, mely segítségével könnyen és gyorsan készül el a finom vacsora. Így készültek el az első alapanyag keverékek, melyekből egyperces leveseket lehetett készíteni.
1912 óta a MAGGI is a Nestlé termékcsalád tagja, és azóta fejleszti és bővíti a szárításos eljárással készült termék kínálatot.
A termékek fejlesztését és receptúráját nagyban befolyásolják az aktuális fogyasztói igények és irányzatok. Ennek megfelelően a praktikum mellett a termékek célja a kulináris élvezet nyújtása finom, változatos ízekkel valamint a kiegyensúlyozott étrend támogatása. A Nestlé dietetikusai és táplálkozástudományi szakemberei nap, mint nap azon dolgoznak, hogy a modern háziasszonyok gyorsan, változatos, finom és a kiegyensúlyozott étrendbe beilleszthető fogásokat tudjanak varázsolni az asztalra.