A nyári szabadtéri gasztroprogramok között a grillezés mellett rögtön ott a bográcsozás is. Még nem próbáltad? Itt az ideje, tippjeinkkel biztos élvezetes program lesz. Rendszeresen bográcsoztok? Akkor nézd meg receptajánlónkat, érdemes!
A grillezéssel ellentétben, amit akár a teraszon is művelhetsz, a bográcsban főzés igazi kerti műfaj. Nem elég azonban, ha van egy terület a kertben, amit szívesen beáldozol tűzrakásra, van ugyanis pár dolog, amire mindenképp jó, ha figyelsz.
Először is alakíts ki megfelelő tűzteret! Ez azért fontos, mert így a szél nem fogja széthordani a parazsat. Ehhez vagy egy gödörbe rakd a tüzet, vagy a tűzteret rakd körbe téglával, ami benntartja a parazsat. Emellett fontos a helyválasztás is, a bográcsozáshoz a kert szélcsendes része az ideális.
Ha még csak most kaptál kedvet a bográcsozáshoz, biztosan foglalkoztat a kérdés, hogy melyik a legjobb bogrács. Öntöttvas vagy rézbográcsot is vehetsz, de míg ezek hőátadó képessége nagyon jó, kicsit több törődést igényelnek a rozsdamentes acél vagy zománcozott bográcsoknál, amikben mindenféle étel kitűnően megfő és könnyű őket tisztán tartani.
Fontos, hogy a bogrács ne lógjon túl közel a tűzhöz, mert akkor odakozmál az étel, ugyanakkor, ha nagyon messze van, nehezen készül el. Főzés közben forgasd rendszeresen a bográcsot, hogy ne kapjon oda a benne készülő finomság.
Nagyon fontos, hogy a bográcsot tartó állvány mindig legyen stabilan rögzítve. Nem csak az étel megy kárba, ha összedől alatta az állvány, de nagyon balesetveszélyes is.
Először is fontos, hogy tudd, hogy a bográcsban főzés időigényesebb, mintha ugyanazt a fogást a konyhában készítenéd el. Ez egy igazi ráérős, szabadidős tevékenység, nem is érdemes kapkodni vele. Ha kezdő bográcsozó vagy, érdemes az egyszerűbb fogásoknál kezdeni, míg ráérzel az ízére. Ilyen egy klassz lecsó, pörkölt vagy paprikás krumpli. Ha pedig már az egyszerűbb, magyaros fogásokat jól begyakoroltad, kísérletezz bátran akár egy mexikói chilis babbal is!