Nem mindegy, mennyi vízben főzöd a tésztát, ugyanis ha túl keveset használsz, könnyen összeragadhat a tészta, nem lesz elég helye megdagadni. Az sem jó, ha túl sok vízbe dobod bele, mert akkor könnyebben kifő az íze. Igyekezz csak annyi vizet használni, amiben kényelmesen elfér, nagyjából dupla mennyiségű legyen a tésztához képest.
Azt szokás mondani, hogy a tészta főzővizének annyira kell sósnak lennie, mint a tengervíz. Ez a gyakorlatban egy liter vízhez egy teáskanál sót jelent. Minél rövidebb ideig főzöd a tésztát, annál több sót tehetsz a vízbe, hiszen kevesebb ideje lesz felvenni és ugyanez igaz fordítva is. Egy apró szemű, levestésztát lehet bátrabban sózni, míg egyes tésztatípusoknál, amelyeket akár 18-20 percig is főzni kell, érdemes kevesebbet használni.
A víznek csak finom kell lobogni, akkor az igazi, ha “felhős” a teteje. Ha a víz felszínén egy finom habréteg jelenik meg, akkor jó úton jársz. Ne forrald erőteljesen, hiszen úgy könnyen szétfőtt állagot kaphatsz a főzési idő végére.
Nincsen aranyszabály arra vonatkozóan, hogy mennyi ideig kell főzni az egyes tésztatípusokat, hiszen ez fajtánként (tojásos, durum, teljes kiőrlésű) és márkánként is eltérő lehet. Ellenben minden egyes tészta csomagolásán feltüntetik az ideális főzési időt, legtöbbször egy tól-ig határon belül. Ha keményebb, harapható tésztát szeretnél akkor a rövidebb, ha teljesen puha akkor pedig a hosszabb időre vonatkozó ajánlást vedd figyelembe.
A hagyományos- és olasz típusú tésztákat nem kell leöblítened, elég csak alaposan lecsepegtetni. Ahol fontos, hogy folyó víz alatt átmosd, azok a rizstészták és a különböző gluténmentes termékek, hiszen ezeknél a keményítőtartalom jóval magasabb, ezért szűrés után is maradhat a tészta felületén, amitől később összetapadhat.
Mielőtt leöblítenéd a tésztát, érdemes belőle félretenni 0,5-1 decivel, mert nagyon szépen lehet vele krémesíteni a szószokat, fellazítani vele a pestót és selymessé varázsolni a mártásokat.
Teljesen felesleges a vízbe olajat öntened, hiszen ez csak a tetején fog úszkálni, ami nem segít abban, hogy később ne ragadjon össze a tészta. Ha nem használod fel egyből a kifőtt tésztát, akkor a leszűrt tésztához adja egy-két evőkanál olajat, keverd össze, így nem fog összetapadni.
Ebben a kérdésem nem is annyira a tészta alakja, sokkal inkább a felülete a meghatározó. Egy simább fajtánál, mint a spagetti vagy a tagliatelle, olyan szósszal párosítsd, ami javarészt homogén és selymes. Ilyen lehet egy egyszerű tejszínes, sajtos vagy carbonara alap. A darabosabb szószokhoz, amiben például darált hús vagy aprított zöldségek vannak, érdemes olyat választanod, aminek a felülete bordázott, vagy akár üreges. A szósz ezekben a tésztákban jobban megtapad, könnyebben fel tudja venni.