E tendenciákba beleillik a maradékmentés gondolata. Mi ez, és hogyan működik a gyakorlatban? Ebben a cikkben elmagyarázzuk a legfontosabb kérdéseket.
Sokan hallottak már róla, de valószínűleg nem mindenki tudja pontosan, hogy miről is szól ez a koncepció. A válasz pedig nagyon egyszerű: Sok olyan, amit hulladéknak gondolunk, máshol még szabadon felhasználható nyersanyagként, összetevőként. Az újrahasznosítás a hulladék elkülönítésére összpontosít, míg a zéró hulladék magában foglalja a hulladék mennyiségének csökkentését. Ennek számos módja van. Érdemes itt mindenekelőtt megemlíteni:
Mindezek a tevékenységek segítik a hulladékképződés megakadályozását. A valóságban a nulla/ zéró hulladék elérése nagyon nehéz, de már önmagában a pazarlás csökkentése, a napi szokások megváltoztatásával, is nagy sikereket érhetünk el.
Gyakorlatban is alkalmazhatjuk a zero waste hozzáállást, ha nem dobjuk el azt, ami még használható. Sok látszólag haszontalan hulladéknak második életet is lehet adni. A kiürült befőttesüvegeket könnyen újrahasznosíthatod saját befőttek, lekvárok készítése során. A kilyukadt, szakadt ruhákat kevés munkával átalakíthatod más típusú ruhává. Az üres műanyag palackokból könnyen csinálhatsz virágcserepet, esővízgyűjtő edényt vagy öntöző kannát. A kibontott csomagolások felhasználhatóak a gyermekek számára, esetleg kézműves foglalkozásokhoz. Egy kis kreativitás elég, hogy szó szerint valamit készítsünk a selejtből!
Ahelyett, hogy az eldobható csomagolást valami mássá alakítanánk át, egyszerűen csak ne azt vásároljuk amikor csak lehetséges. Ezért, ha például zöldséget és gyümölcsöt fogsz vásárolni, ne felejts el saját táskát vinni magaddal. A műanyag palackos ásványvizek fogyasztását csökkentheted csapvízzel, de kaphatóak már speciális vízszűrővel ellátott kulacsok is. Otthon szódapatron segítségével savas vizet is készíthetsz, vagy ha hozzáadsz az ízlésednek megfelelő házi szörpöt, a szénsavas üdítőket is helyettesítheted.
A hulladékmentesség gondolata nem ér véget a csomagolás kiválasztásával. Az ételek elkészítésének tervezésekor emlékezned kell más fontos kérdésekre is. Szeretnéd csökkenteni az erőforrások pazarlását? Tartsd szem előtt ezeket a szabályokat:
A kevesebb hulladék jobb életminőséget jelent mindenki számára, mivel csökkenti a környezet terhelését.
A hulladékmentesség elképzelésének megvalósítása számos előnnyel járhat a környezet számára. És ehhez nem kell felforgatnod az egész életedet. Mindössze annyit kell tenned, hogy követed a zero waste ötleteket, és egyik napról a másikra kényelmetlenségek nélkül tudatosabba válhatsz. Ne feledkezzünk meg a hulladék szelektív gyűjtéséről sem!