1. tévhit: Csak a nagymamáknak való
Fel tudod idézni a nagymama vasárnapi húslevesének ízét? És a süteményét, amit bármikor, akár álmából felébresztve is ugyanolyan finomra és könnyűre készít el? A kezében van a mérték, messziről kiválasztja a friss alapanyagokat, a főzési időt másodpercre eltalálja óra nélkül is.
Például a leveskocka, ami generációk óta gyakran belekerül a fazékba, hogy az a vasárnapi húsleves egész biztosan ugyanolyan legyen, mint ez előző vasárnapi :) Neked is lehet titkod. Azok a segítőtársak, amelyek garantálják, hogy mindig ugyanolyan ízletes legyen a kedvenc bolognai spagettid (aminek egy XXL alapjával most már akár 5-6 adagot is elkészíthetsz, ha több vendéget vársz), mexikói chilis babod (hagyományos 2-3 fős és 5-6 fős társaságra is könnyű tervezni vele) vagy éppen a keleties ízekre hangolt pirított tésztád is. Ugye egyik sem (csak) a nagymamáknak való? ;)
Ma már teljesen nyilvánvaló, hogy az étkezés és az egészség összetartozó fogalmak, minden, amit megeszünk, hatással van testünk teljességére, megfelelő, kiegyensúlyozott működésére. Amikor a hétköznapokban ételt választunk, sokszor megfordul a fejünkben, hogy mi van benne, mit ad hozzá a szervezetünk működéséhez. A tasakos vagy zacskós ételekkel kapcsolatban is lehet ilyen elvárásunk, a jó hír, hogy ezeket a termékeket is folyamatosan fejlesztjük egy komoly tudományos csapattal a háttérben. Legyen szó akár apróbb (például sócsökkentés) vagy nagyobb változtatásokról: az ilyen termékfejlesztéseknek köszönhetőek például a MAGGI Újratöltve termékek, amelyek között alapok és krémlevesek is megtalálhatóak. Ezek olyan alapanyagok felhasználásával készülnek, melyek a konyhában is megtalálhatóak, eltarthatóságukat szárítással biztosítjuk.
E300. Ugye milyen ijesztő? Pedig ez annak a C-vitaminnak a jelölése élelmiszer adalékként, amit mindenki jól ismer Szent-Györgyi Albert Nobel-díját emlegetve. A sokak által rettegett E-számok listája egyébként egy egyszerű jelölésrendszer, amit az Európai Unióban minden tagállam egységesen használ a csomagolásain. Az adalékanyagokat jelölik ezekkel. Amikor megnézzük a termékfejlesztéseken átesett termékeink összetevőit, ismerős dolgokat fogunk találni. A MAGGI Bolognai alap címkéjét elolvasva például kiderül, hogy olyan hozzávalók vannak benne, amelyek akár a mi konyhánkban is jelen vannak.
szárított zöldségek 59% (paradicsompor 45%, vöröshagymapor 10,4%, fokhagymapor 3,6%), cukor, búzaliszt, őrölt fuszerek 5,8% (pirospaprika, fehér bors, fekete bors, chilipaprika), szárított élesztőkivonat (élesztőkivonat, étkezési só), fűszernövények 3% (oregánó, perezselyemlevél, bazsalikom, kakukkfű), napraforgóolaj.
A porformátum azt üzeni: kivonták belőle a nedvességet. A szárítás az egyik leggyakoribb tartósítási eljárás, már az őseink is alkalmazták (meglepő módon nem csak a gyümölcsöknél, zöldségeknél, hanem halaknál, húsoknál is). Ez azért klassz, mert ha vizet adunk hozzá, akkor gyakorlatilag felélesztjük az ízt, állagot, aromát.
Az igazság az, hogy szinte mindent valamilyen módon tartósítani kell, amit nem fogyasztasz el azonnal. Például hűtéssel, dunsztolással, konzerválással, szárítással.
Azt érdemes figyelni, hogy a tartósítás maga a lehető legtermészetesebb legyen. A vízelvonásos szárításról már szóltunk a por formátum kapcsán, most a granulátumokon a sor! Ebben az esetben is szárításról van szó, méghozzá szemcsés formulában. A kettő között a különbség, hogy a szemcsézett alapanyagok a port szabálytalan formában tárolják, a granulátum belseje tele van apró lyukakkal és járatokkal, amiket aztán átjár a nedvesség, ezzel szinte felrobbantja a granulátumot magát, az ízét pedig egyenletesen oszlatja el az ételben.
Tényleg előfordul, hogy az embernek nincs több, csak 10 perce, hogy kivegye, elkészítse, megegye az ebédjét. És meleg ételre vágyik. És csak egy kanala van és forró vize. Az irodában két hosszú megbeszélés között. Otthon, amikor futva hazaér és már indulnia is kell tovább. Nos ezekre a gyors „életmentésekre” tökéletes megoldások lehetnek a párperces finomságok. Egy gyors bolognai spagetti. Egy villámidős hagymás krumplipüré . Egy ötperces bacon ízű krumplipüré. A közös bennük, hogy TÉNYLEG gyorsan megvannak és TÉNYLEG nem kell hozzájuk semmi egy kis forró vízen kívül. #rájuklehetkattanni
Oké, oké, de mi van a régi jó kockákkal? Itt kiderül, miért nem ciki ezekkel főzni. Hogy a leveskockákban sincs, azaz egyszerűen N I N C S tartósítószer. Sőt. Só is egyre kevesebb. Ha pedig kíváncsi vagy még további részletekre, akkor itt olvashatsz ezekről.
Meggyőztünk? 😀