Sokszor nehéz meghatározni az elrontott piskóta pontos okát. Az is előfordulhat, hogy mindent a recept szerint csinálunk, megfelelő hőfokon sütjük, és mégsem emelkedik meg a tészta. Miért marad lapos a piskóta?
Ennek több, igen egyszerű oka is lehet. Előfordulhat, hogy akkor nem emelkedik meg a tészta, ha túl sok „nehéz hozzávalót”, például szárított vagy friss gyümölcsöt adunk hozzá. Akkor is elmaradhat a siker, és a tészta megemelkedése, ha túl kevés élesztőt (sütőpor, szódabikarbóna) adunk az alapanyagokhoz. Az is túl nehéz tésztához vezethet, ha az alapanyagok megfelelő arányától eltérünk, mert így a massza nem tud megemelkedni sütés közben. A liszt gondos megválasztása is fontos, valamint a liszt átszitálása szintén kihagyhatatlan lépés. A jól átlevegőztetett lisztből készült tészta általában egyenletesen kel és puhább lesz.
Gyümölccsel vagy pudinggal készült pékáruk, például zamatos almás pite vagy többrétegű pudingtorta készítésekor ügyeljünk arra, hogy ne legyen túl folyékony a masszánk, mert a túl sok víz gátolhatja a tészta megemelkedését. Ugyanez vonatkozik a réteges szerkezetű süteményekre is, mint amilyen például az almás leveles tészta. Ha túl sok a leve a süteménybe kerülő gyümölcsnek, akkor annak környezetében a tészta nem kel meg. Az is gondot okozhat, ha a pékáruk elkészítéséhez használt alapanyagok túl hidegek. Az omlós tészták kivételével minden tészta jobban megkel, ha a hozzávalók szobahőmérsékletűek, amikor az összekeverés és a dagasztás történik.
Miért marad mégis nyers a tészta a szükséges lépések pontos betartása ellenére? Ennek oka az is lehet, hogy sütés közben túlzottan ingadozik a hőmérséklet. A főleg a sütőben kelő sütemények, például a piskóta, a hirtelen hőmérséklet-változás hatására beeshetnek, ezért ne nyissuk ki sütés közben túl gyakran a sütő ajtaját! Arra is érdemes figyelni, hogy szerepel-e a receptben, hogy lassan hűljön ki a tészta. Ez azt jelenti, hogy sütés után nem szabad azonnal hűvös helyre tenni, mert akkor gyorsan besüllyed. A legjobb az, ha résnyire kinyitjuk a sütő ajtaját, és a tésztát a sütőben hagyjuk, amíg kihűl.
Mit tegyünk, ha minden erőfeszítésünk ellenére sem emelkedik meg a piskóta? A legjobb, ha megszárítjuk, majd géppel összeaprítjuk. A kapott morzsalékot használhatjuk klasszikus sajttorta, gyümölcstorta vagy mascarponés torta alapjául. Érdemes más különleges desszerteket is kipróbálni az apróra vágott piskótadarabok segítségével, úgy mint: bagel, kuglóf, diós gyümölcstorta. Hogyan menthetjük meg a süteményt, ha nem kelt meg a tészta rendesen? Amennyiben nagyjából megsült a tészta, akkor a legegyszerűbb, ha a sűrű és nedves részt levágjuk, a többit pedig a torta aljának használjuk. Ha viszont a tészta néhol odaégett, akkor az égett részeket távolítsuk el, és a helyükre tegyünk tejszínhabot vagy pudingot gyümölcsdarabokkal.
Kár lenne kidobni a nyers piskótát, főleg, ha vannak átsült részei is. A használható részekből készíthetünk például kókuszkockát.
Szeleteld fel egyforma méretű kockákra a piskótát! Készíts kedved szerint csokiöntetet vagy pudingot, majd hagyd kicsit kihűlni.
Egyesével mártsd bele a piskótakockákat az öntetbe, forgasd őket kókuszreszelékbe, majd tedd tányérra, és hagyd teljesen kihűlni az édességet! Jó étvágyat!